6ο Πανελλήνιο Συνέδριο Άλγεβρας και Θεωρίας Αριθμών, ΠΣΑΘΑ

 

ΑΠΘ, Θεσσαλονίκη 10/06/2006-11/06/2006

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

Σάββατο 10/06/2006

 

Αίθουσα Μ2, 3ος όροφος, Παλαιό Κτήριο ΣΘΕ

 

 

9:00-9:30 π.μ.                         Εγγραφές

9:30-10:00                              Χαιρετισμοί

 

ΕΝΟΤΗΤΑ Ι

 

 

 

10:00-10:30    Ι. Εμμανουήλ,  Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών,  

Induced projective modules over group von Neumann algebras

 

10:40-11:10    Χ. Χαραλάμπους, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης,

Multigraded Modules and Simplicial Complexes

 

11:20-11:50    Α. Κατσαμπέκης, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων,

Parametrizations of toric varieties over any field

 

11:50-12:10    Διάλλειμα, καφές

 

12:10-12:40    Θ. Βουγιουκλής, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης,

 -Fields and  -Vector Spaces with θ-Operations

 

12:50-1:20      Ν. Λυγερός, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης και Πανεπιστήμιο Λυόν,  Algebraic Computation on Posets of Hypergroups and  -groups

 

1:30-3:30        Μεσημεριανό (ελεύθερο)

 

ΕΝΟΤΗΤΑ ΙΙ

 

 

 

3:30-4:00        Ν. Ανταμπούφης,  Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης,

- Monoids and -Groups in Natural Numbers

 

4:10-4:40        Α. Δραμαλίδης ,  Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Hyperstructures on PG(k,) by Means of Galois Fields

 

4:40-5:00        Διάλλειμα, καφές

5:00-5:30        Χ. Βαβατσούλας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης,

Induced Modules of Strongly Group Graded Algebra  

 

5:40-6:10        Α. Συνεφακόπουλος, Cornell University,

On Borel fixed ideals generated in one degree

 

6:20-6:50        Μ. Αδάμ, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο,

The generalized Levinger transformation

 

7:00-7:30        Ι. Μαρουλάς , Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

Further Results on the Craig-Sakamoto equation

 

8:00     Δείπνο, Δεξίωση

 

Κυριακή 11/06/2006

 

Αίθουσα Μ2, 3ος όροφος, Παλαιό Κτήριο ΣΘΕ

 

 

ΕΝΟΤΗΤΑ ΙΙΙ

 

 

 

9:00-9:30        Σ. Λαμπροπούλου, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο,

p-adic frame braids

 

9:40-10:10      Κ. Κανάκογλου, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης,

Construction of Lie and  graded Lie algebras using parafermionic and parabosonic algebras

 

10:20-10:50    A.  Κοντογεώργης, Πανεπιστήμιο Αιγαίου,

Computing polynomials for the Ramanujan  class invariants

 

10:50-11:15    Διάλλειμα, καφές

 

11:15-11:45    S. Foldes, Tampere University of Technology, Finland,

On incidence algebras  

 

11:55-12:25    V. Rotger,    Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και Πανεπιστήμιο Καταλωνίας,  On Abelian Automorphism Groups of Mumford Curves and Applications to Shimura Curves

 

12:30-1:00      Συζήτηση για το επόμενο Συνέδριο

 

1:15-7:00 μ.μ.             Εκδρομή  Βεργίνα